ABD Yüksek Mahkemesi yargıcının, lüks tatil yaptığı iş adamına sattığı mülkü beyan etmediği iddiası

NEW ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Clarence Thomas’ın, birlikte lüks tatil yaptığı Cumhuriyetçi mega bağışçı Harlan Crow’a 2014’te aileye ait emlak sattığı ve bunu da beyan etmediği ileri sürüldü.

Kar amacı gütmeyen internet haber portalı ProPublica, Yüksek Mahkeme Yargıcı Thomas ile iş adamı Crow arasında para alışverişiyle ilgili yeni bir konuyu gündeme getirdi.

Eyalet vergi belgeleri ve emlak tapularını inceleyen ProPublica, Crow’un şirketlerinden birinin Thomas’ın annesinin yaşadığı Georgia’nın Savannah şehrindeki ev ve aile üyelerine ait iki arsayı 2014’te 133 bin 363 dolara satın aldığını tespit etti.

Söz konusu satışın, Thomas ve Crow arasında doğrudan bir finansal işlemin ilk kamuya açık kanıtı olduğuna dikkati çekilirken ayrıca Thomas’ın bu işlemi de beyan etmediğine vurgu yapıldı.

ProPublica’ya açıklama yapan hukuk uzmanları, Thomas’ın mülklerin satışını asla bildirmemesinin “yasa ihlali gibi göründüğü” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkedeki yasalara göre, Yüksek Mahkeme yargıçları dahil, federal yetkililer, genellikle 1000 doların üstündeki emlak para transferi işlemlerini beyan etmeleri gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mülk kişinin veya eşinin ana ikametgahıysa bu beyandan muaf tutulabileceği belirtiliyor.

Yüksek Mahkeme yargıcı Thomas’la ilgili iddialar

Online haber sitesi ProPublica, 6 Nisan’da, Thomas ve eşinin, Cumhuriyetçi Partinin ileri gelen milyarder bağışçısı Dallaslı iş adamı Harlan Crow’un imkanlarını kullanarak bedava lüks tatil ve seyahatlere çıktığını yazmıştı.

Haberde, Thomas’ın 20 yıldır Crow’a ait özel uçakla yurt içi ve dışında defalarca seyahat ettiği, lüks yatını kullandığı ve bunların hiçbirini kayıtlara geçirmediği ortaya çıkarılmıştı.

İş adamı Crow yaptığı yazılı açıklamada, yargıç ile birlikteliklerinin sadece “arkadaşça” olduğu öne sürmüş, hiçbir zaman yargıcı herhangi bir yasal veya siyasi konuda etkilemeye çalışmadığını savunmuştu.

Kongredeki Senato Yargı Komitesi Başkanı Demokrat Dick Durbin ve 10 Demokrat senatör, Yüksek Mahkeme Baş Yargıcı John Roberts’a dilekçe göndererek, Yargıç Thomas hakkındaki iddiaların soruşturulması çağrısında bulunmuştu.

ABD’de federal yasalar, Yüksek Mahkeme dahil olmak üzere üst düzey yetkililerin mali durumlarını, dış gelirlerini ve eşlerin gelir kaynaklarını detaylandıran yıllık formlar doldurmasını ve her şubenin kendi raporlama standartlarını belirlemesini zorunlu kılıyor.

Yargıçların, mahkeme ile işi olan herhangi birinden hediye kabul etmesi yasaklanıyor ancak yargı organındaki düzenlemede, “kişisel ağırlama” olarak kabul edilen hediye muafiyeti için açık tarif bulunmuyor.

Yüksek Mahkemenin düzenleme organı Yargı Konferansı Komitesi tarafından 14 Mart’ta kabul edilerek yürürlüğe giren yeni kurallara göre, arkadaşa ait ticari olmayan mekanlarda kalmak beyan gerektirmezken, özel jet ile seyahatlerin bildirilmesi ise şart koşuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir