AKP Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz: ‘Kendisi istifa etmezse dernek gereğini yapacaktır’

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AKP Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Haber Global canlı yayınına konuk olarak Buket Aydın’ın sorularına yanıt verdi.

Sunucu Aydın’ın “Kızılay’ın afet olduktan sonra başka bir kuruma çadır ve konserve satması ile ilgili ne düşünüyorsunuz” sorusuna cevap veren Yılmaz, Kahramanmaraş depremleri sırasında AHBAP Derneği’ne çadır satan Kızılay’ın Başkanı Kerem Kınık’ı istifaya çağırdı.

Kızılay’ın meydana gelen depremlerin hemen ardından çadır ve konserve yiyecek satılmasını tasvip etmediğini belirten Yılmaz, “Normal bir zamanda bu tür ticari işler yapılabilir ama böyle büyük bir afet olmuşken bu tür ticari ilişkilerin oluşması hiçbir şekilde doğru değil. Halkımız da zaten bunu tasvip etmediğini ortaya koydu. Bu çerçevede de gereğinin yapılması gerektiğine bende inanıyorum.

Bir yönetici bu kadar büyük bir tepki görüyorsa gereğini yapmalı diye inanıyorum. Ancak Kızılay bir dernek statüsünde. Normal bir kamu statüsünde değil. Bir genel kurulu, bir mekanizması var. Bu mekanizmalar işleyecekler ve zaman içerisinde gereği de yapılacak diye inanıyorum. Kendisi istifa etmiyorsa dernek gereğini yapacaktır. Bu kadar büyük tepki karşısında bir değişimin de olması gerektiğine ben de inanıyorum” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

NE OLMUŞTU?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Cumhuriyet, Kızılay’ın deposundaki çadırları depremin ilk haftasında AHBAP Derneği’ne sattığını ortaya çıkarmıştı. Tepkilerin ardından Kızılay Başkanı Kerem Kınık, “Seçilmiş bir isim olarak görev yapıyorum. Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem” diyerek istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir