Eczacıbaşı’ndan 65 milyon euroluk yatırım

Eczacıbaşı Topluluğu bünyesindeki kuruluşlardan Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri, 65 milyon euroluk yeni yatırımla Manisa fabrikasındaki temizlik kağıtları üretim kapasitesini iki katına çıkardı.

Eczacıbaşı Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, fabrikanın açılış töreninde Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin yaralarını sarmak üzere seferberliği devam ettirdiklerini, ülke ekonomisine katkı sağlayacak yatırımların özellikle bu dönemde çok önemli ve değerli olduğuna inandıklarını vurguladı.

Eczacıbaşı, Türkiye’yi temizlik kağıdı ile tanıştıran ve sektöre öncülük eden Eczacıbaşı Topluluğu olarak, Cumhuriyetin 100. yılında Manisa’da yeni bir yatırım yapmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

Topluluğumuzun 40’lı yıllarda başlayan hikayesinde en büyük adımlardan biri, temizlik kağıtları alanında yaptığımız yatırımdı. Seneler içinde yaptığımız yatırımlar ve sağlık, temizlik, hijyen alanında sunduğumuz ürünlerle ülkemizin önce kendi kendine yetme, ardından da rekabet ile dışa açılma çabasına ortak olduk. Eczacıbaşı’nın hikayesinde Yalova ile beraber Manisa fabrikamızın ve temizlik kağıtları markalarımızın çok önemli bir yere sahip olduğunu söylemeliyim.

KAPASİTE 250 BİN TONA ÇIKTI

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri CEO’su Bülent Kozlu, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin; Türkiye’deki ilk temizlik kağıdı fabrikasını kurduğu 1969’dan bu yana büyümesini sürdürdüğüne dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

Ev dışı kullanım hariç olmak üzere 11,5 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşan Türkiye temizlik kağıtları pazarı, kişisel bakım kategorisindeki en yüksek paya sahip. Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri, yüzde 22 pazar payı ile halihazırda markalı temizlik kağıtları kategorisinin lider şirketi. Bugün bu konumumuzu daha da güçlendirecek 5’inci kağıt makinesi üretim hattı yatırımımızı hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyiz. 65 milyon euro yatırımla devreye aldığımız makinemiz ile Manisa fabrikamızdaki üretim kapasitemizi 2 katına çıkarırken, toplam kapasitemizi yüzde 40 artırarak 250 bin tona yükseltiyoruz.

İHRACAT HEDEFİ

Kozlu 2022 ile 2024 yıllarını kapsayan sürece ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Temizlik kağıtları kategorimizde önce Fas’a, ardından Manisa’ya yaptığımız yatırımlara, önümüzdeki dönemde yine Manisa’da yapacağımız yeni yatırımı da dahil ettiğimizde 3 yıllık dönemde toplam 110 milyon euroluk bir yatırım gerçekleştirmiş olacağız. Ayrıca, bu yatırımımız ihracatımızı büyütürken, Fas fabrikamızı da ürettiği bobinler ile besleyecek. Yatırımlarımız, üretimimiz, istihdamımız ve ihracatımız ile ülkemize değer katmaktan gurur duyuyoruz.

ENERJİ VE SU TASARRUFU

Verilen bilgiye göre, söz konusu yatırım, kuruluşun sürdürülebilirlik odağındaki daha az enerjiyle daha verimli üretim hedefini de destekliyor.

Enerji ve su tasarrufunu artıran gelişmiş otomasyon sistemleri ile yenilikçi yapay zeka teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen yeni yatırım, kalite, verimlilik, iş sağlığı ve güvenliği gibi konular başta olmak üzere Manisa fabrikasının üretim ve sürdürülebilirlik standartlarının mümkün olan en üst seviyeye çıkarılmasına katkı sağlıyor.

Kağıt üretim sürecindeki en önemli aşamalarından biri olan kurutma işlemi sonrası bacadan atılan atık ısı, tekrar kullanılarak üretimde ton başına yüzde 10’a kadar iyileşme sağlıyor.

Sistem sağladığı enerji tasarrufu ile doğal gaz kullanım miktarını düşürerek karbondioksit emisyonunu azaltıyor. Ayrıca, kullanılan enerji verimliliği yüksek motorlar sayesinde elektrik tüketimini de azaltıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir