‘Cumhur ittifakı’ CHP’de lider değişimine ne dedi?

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara – AK Parti ve MHP kulislerinde Özel’in genel başkan seçilmesi “sürpriz” nitelemesiyle karşılanırken, her iki parti de ana muhalefette yaşanan değişim rüzgârının Cumhur İttifakı’nın yerel seçim yol haritasında köklü bir değişikliğe neden olmayacağı görüşünü dillendiriyor.

‘Bizi etkilemez’

AK Parti kurmayları, Milliyet’e yaptıkları değerlendirmelerde özetle şu görüşleri dile getirdi:
“Kemal Kılıçdaroğlu seçimi kaybetmesine rağmen, tabanın istediği değişimi yapmamakta direndi ve kurultayda bunun bedelini ödedi. 14 Mayıs seçimleri sonrası CHP seçmeninde ciddi bir karamsarlık ortaya çıkmıştı. Bu değişim hamlesi, onların umutsuzluğa kapılan seçmeninde yeni bir heyecan yaratabilir. İttifaklar anlamında da farklı gelişmeler yaşanabilir. Ancak bu durum Cumhur İttifakı’nı olumsuz etkilemez. AK Parti ve MHP’nin yerel seçim sürecinde ne yapacağı, süreci nasıl yöneteceği önemli.”

‘Toparlama hamlesi’

MHP kurmayları ise “Altı doldurulmazsa, bu değişimin, lider isminin değişikliğinden öte bir anlamı olmaz. Yeni dönemde CHP’de ‘tezkereye hayır’ diyen zihniyette bir değişiklik, milli politikalara yöneliş görecek miyiz? Bu değişimi, Cumhur İttifakı’nı etkileyecek bir gelişme olarak değil sadece CHP’nin kendi tabanını toparlama hamlesi olarak değerlendiriyoruz” görüşlerini ifade ettiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir