Gazze’de ‘insani ara’ uzatıldı: İsrail ve Hamas’tan karşılıklı açıklamalar

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde altı gündür devam eden geçici ateşkesin uzatıldığını duyurdu. AA’nın aktardığına göre, ordudan yapılan yazılı açıklamada, “insani aranın” kaç günlüğüne uzatıldığı bilgisine ise yer verilmedi. Açıklamada, “Arabulucuların çabaları doğrultusunda esirlerin serbest bırakılmaya devam edilmesi ve çerçeve (mutabakatı) şartlarına uygun olarak operasyonlara ara verme (süreci) devam edecek” ifadesine yer verildi.

Öte yandan Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, geçici ateşkesin bir gün uzatılmasına karar verildiği belirtildi.

Müzakerelerde arabulucun görevini üstlenen Katar da, geçici ateşkesin cuma gününe kadar uzatıldığını doğruladı. Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Majed el Ansari, insanın aranın yine ‘aynı koşullar altında uzatıldığını’ bildirdi.

BLINKEN, İSRAİL’DE

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in de, İsrail ile Hamas arasında Gazze Şeridi’ndeki çatışmaların sonlandırılması için varılan uzatılmasını ve Gazze’ye yönelik insani yardımları görüşmek üzere Tel Aviv’e gittiği açıklandı. Blinken’ın 7 Ekim’den bu yana yapacağı üçüncü Orta Doğu turunun ilk durağı İsrail oldu.

Blinken’ın, İsrail temaslarının ardından Orta Doğu turuna devam etmesi öngörülüyor.

24 KASIM’DA BAŞLAMIŞTI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara “insani ara” verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü yerel saatle 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti. Bu kapsamda 4 günde Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

“İnsani ara” ve esir takası 27 Kasım’da aynı şartlarla 2 gün daha uzatılmıştı. Bu kapsamda dün 10 İsrailli ve 30 Filistinli esir daha karşılıklı olarak serbest bırakılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir