Türkiye’ye de uçan Rus havayolu şirketi için şok karar! İzni iptal edildi

Rus havayolu şirketi Pobeda’nın uçaklarında önemli ihlaller olduğu tespit edildi ve hava yolu şirketinin onarım izni iptal edildi.

Böylece Aeroflot’un ekonomi sınıfındaki şirketi olan ve Türkiye’ye de düzenli uçuş yapan Pobeda Hava Yolları, Batılı şirketlerin Rusya’daki uçaklara teknik destek vermeyi reddetmesinin ardından bu alanda aldığı sertifikadan mahrum kalmış oldu.

İzvestiya gazetesi bu kararın, Devlet Havacılık Denetleme Kurumu’nun talebi üzerine alındığını yazdı.

Gazeteye konuşan bir kaynak, yapılan denetimlerde Pobeda’nın faaliyetlerine dair çok sayıda ihlal tespit edildiğini aktardı.

Örneğin şirketin, uçakta bir kuşun hasar verdiği gövde kısmına yama koyduğunun ve bunu açıklamadığının belirlendiği belirtildi.

En ciddi ihlalin ise TCAS (Trafik Uyarı ve Çarpışmayı Önleme Sistemi) anteni için orijinal somunların alternatifleri ile değiştirilmesi olduğu aktarıldı.

Bu somunların dış taraftan haftada bir kez, iç taraftan ise her üç ayda bir hasar ve sapmalara karşı kontrol edilmesi gerekirken, şirketin bu kontrollerin yapılmasını engellediği belirtildi.

Denetimleri yapan mühendislerin yanıltıldığı ve bir uçağın, zorunlu bakım işlemleri yapılmadan 1,5 aydan fazla süre hizmet verdiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir